Centralne ogrzewanie oraz moc pieca – które zakupić do domu?

Nasz pionierski wyśniony dom trzeba ogrzać. Przed nami stoi wybór czym oraz jak będziemy ogrzewać stworzony przez nas dom jednorodzinny. Jaki piec centralnego ogrzewania wybrać? Chwilowo na rynku obecnych jest dużo korporacji zajmujących się produkcją oraz sprzedażą pieców. Branża także bardzo błyskawicznie się rozwija, powstają coraz to nowe, konkurencje firmy w następstwie tego mamy gigantyczny wybór. Do wyboru posiadamy piece zasilane na paliwa stałe – węgiel, eko groszek czy miał – bądź też paliwa ciekłe/płynne – gaz oraz biopaliwa. Należy zastanowić się nad wyborem rodzaju zasilania gdyż odbije się to następnie na wydatkach ogrzewania. Jedne paliwo jest znacznie bardziej kaloryczne od drugiego natomiast to drugie jest tańsze od pierwszego. Należy także przekalkulować jaka moc grzewcza jest nam pomocna.

Można wypytać znawców bądź też przedstawicieli korporacji, jakie piece są właściwe do danego rodzaju paliwa oraz jaki najlepiej sprawdził by się w mieszkaniu o danym metrażu – wypróbuj pellet. Jest to ważne albowiem do każdego pieca instaluje się inną instalację oraz zachowuje się innego rodzaju ubezpieczenia bezpieczeństwa. Przed kupnem pieca do domu trzeba uwzględnić jaką moc potrzebujemy. Piec nie może być za gigantyczny ani za mały. Moc musi być optymalnie dobrana do stworzonego przez nas zapotrzebowania. Przez kupnem musimy uwzględnić kilka czynników takich jak stan ogrzewanego budynku oraz stan izolacji. Liczba osób zamieszkujących mieszkanie także ma kolosalne znaczenie.

Najważniejszym jednakże wskaźnikiem jest ogólna powierzchnia wszystkich pomieszczeń oraz to czy piec służyć będzie także do podgrzewania wody użytkowej ( przy obliczeniach należy w owym czasie dorzucić około 30 procent mocy). Piece o mocy 12-15 kW spokojnie starczają do ogrzania nawet dwustu metrów kwadratowych domu. Moc pieca oblicza się zwielokrotniając przestrzeń pokoi użytkowych (w metrach kwadratowych) przez wysokość tych pomieszczeń oraz mnoży przez 40 gdy posiadamy nowiutką, dobrą izolację bądź też przez 60 w przypadku słabej izolacji. Wynik mocy pieca otrzymywany jest w watach. Obliczenia możemy wykonać sami. Profesjonalista, znający się na rzeczy, zrobi to jednakże lepiej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz