Czy można w krótkim czasie nauczyć się programować?

Nauka programowania w dużym stopniu przypomina uczenie się wybranego języka obcego z tą różnicą, że do praktycznego wykorzystania umiejętności przeważnie potrzebne są dodatkowe kompetencje związane np. ze znajomością matematyki. Przyda się też analityczny umysł, kreatywne myślenie i zdolności do przekształcania rozwiązania każdego problemu w algorytm. Czy można to wszystko opanować podczas krótkiego szkolenia?

Wybierz odpowiednie szkolenie

Zamierzając nauczyć się wybranego języka programowania, warto mierzyć siły na zamiary. Osoba początkująca nie powinna od razu „rzucać się na głęboką wodę” i uczestniczyć w szkoleniu z wąskiego zakresu specjalistycznej znajomości c# lub innego języka. Bardziej rozsądnym krokiem będzie wybór szkolenia c# podstawy Kraków lub udział w obozie programistycznym. Tego typu oferty przygotowują chętnych do podjęcia stażu w branży IT lub do zatrudnienia na stanowisku junior developera. Ktoś zainteresowany przyswajaniem wiedzy będzie miał wiele pożytku z rozpoczęcia kursu, bo opanuje podstawy i najprawdopodobniej zyska bazę do dalszego kształcenia się na jednym z wielu pól (w zależności od zainteresowań). Przy poważnym podejściu praktycznie nikt nie kończy edukacji na jednym kursie. Niekiedy spotyka się jednak uczestników szkolenia c# podstawy Kraków, którzy podjęli je w celu lepszego przygotowania się do pracy na konkretnym stanowisku – nie potrzebują niczego więcej ponad podstawową wiedzę, dlatego też na tym kończy się ich zainteresowanie tajnikami programowania. Po pozytywnym ukończeniu kursu posiadają kompetencje wystarczające do skutecznego realizowania obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Naturalnie o ile w przyszłości zechcą z różnych powodów zmienić rodzaj zatrudnienia, w dalszym ciągu będą mieli podstawy do podjęcia jednego z bardziej specjalistycznych szkoleń lub nawet studiów.

Specjaliści po kursie

Niezależnie od różnorodności oferty szkoleń i zaawansowania poszczególnych kursów, trudno wyobrażać sobie pracę na wymagającym stanowisku wyłącznie po takiej formie edukacji. Firmy zatrudniają raczej specjalistów po studiach (najlepiej – inżynierskich), bo są pewni ich przygotowania teoretycznego i praktycznego, biorąc pod uwagę chociażby renomę uczelni, możliwości kadry wykładowców itd. Jest to jednak, być może, sytuacją tymczasową, gdyż coraz częściej obserwuje się trend do skracania edukacji i preferowanie krótszych, aczkolwiek skondensowanych form. Można więc spodziewać się tego, że pracodawcy będą oczekiwać od kandydatów kompetencji, a nie dokumentacji potwierdzającej ukończenie studiów. Najprawdopodobniej szkolenia c# podstawy Kraków staną się wskutek tego o wiele bardziej pożądane. Poza posiadanym i udokumentowanym wykształceniem na rynku liczy się również doświadczenie. Można więc stać się cenionym specjalistą od c#, nie mając skończonych studiów kierunkowych, ale liczne szkolenia za sobą, sporo napisanych przez siebie programów, plus przynajmniej kilka własnych projektów (lub takich, w których uczestniczyło się w pracy zespołu).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz