Czym cechuje się schizofrenia prosta?

Schizofrenia jest chorobą, którą wolno podzielić na kilka typów. Jednym z nich jest schizofrenia prosta. Postać, która na nią cierpi nie ma urojeń, czy halucynacji. Występują u niej wyłącznie ujemne objawy, które związane są z obniżoną aktywnością życiową bądź z brakiem tej aktywności. Chory staje się obojętny na rzeczywistość, która go otacza. Nawet jego osobisty los go nie intryguje. Na domiar tego przestaje czuć emocjonalny związek z innymi ludźmi. Jest apatyczny oraz bierny. Czuje, że nie jest cząstką społeczeństwa, słabo czuje emocje.

Schorowany izoluje się. Ostrożnie pogarsza się jego samopoczucie oraz traci chęci do życia. Poza tym widoczne jest to, że mechanicznie wykonuje swoje obowiązki. Z w pewnych sytuacjach rozpoczyna je wprost lekceważyć, a dla innych wydaje się dziwakiem. Wycofuje się z życia, traci znajomych. Skutkiem tego też ten rodzaj schizofrenii uchodzi za dość dotkliwy. Schizofrenia łatwa występuje dość nieczęsto, co powoduje, że trudniej jest ją wyleczyć. Pomocna w leczeniu jest zarówno psychoterapia, jak i farmakoterapia. To kłopotliwe szanse na wyleczenie są małe. Nieraz twierdzimy kogoś za dziwaka, a jednakże może się okazać, że cierpi on na schizofrenię. Należałoby pamiętać, że schizofrenia to choroba, która niekiedy pojawia się niespodziewanie, a w pewnych sytuacjach rozwija się długie miesiące i nawet najbliższe otoczenie chorego nie ma żadnych podejrzeń. Dzieje się tak do czasu zaostrzenia objawów. Jeśli wobec tego w naszej rodzinie, czy wśród znajomych zauważamy, że ktoś zachowuje się inaczej aniżeli z reguły trzeba zwrócić na to uwagę.

Takie zmiany nie muszą oczywiście od razu oznaczać choroby, ale warto zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku podejrzenia takiej choroby nieodzowna jest konsultacja z lekarzem. Może się okazać, że panikujemy, jednak jeżeli rzeczywiście lekarz zakomunikuje chorobę, konieczne będzie leczenie oraz pobyt w szpitalu. Jeżeli w takim razie obserwujemy, że ktoś nam bliski ma omamy, traci kontakt z rzeczywistością, izoluje się, czy także popada w stany lękowe to należy zareagować.