Jak powstała gospodarka i PKB?

W przyrodzie człowieka jest aktywność w zbiorowiskach, wspólnotach, w których z nieraz wykształcają się reguły i prawa i hierarchia ważności pojedynczych jego członków. Takie zaaranżowane grupy zyskały nazwy społeczności ludzkich. Ich cechą reprezentatywną jest też to, iż umieją wytwarzać lub też pozyskiwać idealna na wspólny użytek.

Wyższy stopień urządzenia społeczności ludzkich cechuje się między innymi zasadą opodatkowania dochodów wszelkich rezydentów. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczane są na zaspokojenie pragnień całej grupy, inaczej edukację, bezpieczeństwo, przewóz itp.

Nim globalne opodatkowanie stało się standardem, funkcjonowały różne inne systemy ekonomiczne – przetestuj znacznie więcej na parytet siły nabywczej. W czasach, kiedy jedną z norm związków międzyosobowych było niewolnictwo właściciel gospodarstwa rolnego, plantacji bądź innego biznesu korzystał z gratisowej pracy niewolników. Wynika z tego, iż był on posiadaczem nie tylko nieruchomości, urządzeń jakkolwiek oraz ludzi. Z nieraz okazało się, iż ta na pierwszy rzut oka wygodna pozycja plantatora, budowniczego czy też innego przedsiębiorcy posiada jedną zasadniczą wadę.

Ludzie zmuszani do pracy niewolniczej nie posiadają dostatecznej motywacji do wykonywania swych zadań właściwy prędko i poprawnie, albowiem nie czerpią z tego jakichkolwiek zysków. Praca niewolnicza była wiec pracą zdecydowanie mało wydajną, a przymus i kary cielesne motywacją o wiele niższą aniżeli wynagrodzenie. W czasie gospodarki feudalnej, właściciele dużych posiadłości ziemskich byli też w pewnym stopniu właścicielami ludzi zamieszkujących należące do ich majątku wsie.

Chłopi zobowiązani byli pracować dla feudała, czyli odrabiać tak oznaczaną pańszczyznę. Przypisani byli na dodatek do swoich wsi i bez zezwolenia pana nie byli w stanie zmieniać miejsca, w którym żyli. W stosunku do niewolnictwa system feudalny był dla poddanych o tyle lepszy, iż nie sprzedawano ich na targach, jak zwierzęta robocze, nie oglądając się choćby na rozbijanie małżeństw oraz rodzin.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz