Jak przygotowywać formalności do pochówki?

To kłopotliwe śmierć na nas nie zaczeka – często odejście bliźniej osoby nadchodzi w najmniej oczekiwanym momencie. Na szczęście są eksperci, którzy pomogą, nawet wówczas, kiedy zgon nastąpił poza granicami kraju lub też w innych niestereotypowych miejscach. Ten kłopot, to transport zwłok do kraju. Pewnie większa część ludzi odjeżdżających na wakacje gdziekolwiek w świat, nie sprawdza, czy ich ubezpieczenie obejmuje transport zwłok na cmentarz do kraju zamieszkania.

A jakkolwiek Ci, jacy w różnych zagranicznych wypadkach losowych ukończyli swoje życie, również nie przypuszczali, iż już nie wrócą do własnych bliskich. Przecież wyjazd był wyłącznie na parę dni… Czyli polisa na tę melancholijną okoliczność ma być wyraźnie wymagana od wszystkich zleceniodawców wyjazdów, lub ewentualnie biur podróży. Tu zakład pogrzebowy poznań wszelkie formalności załatwi, pomoże, ale współczucie dla bliskich nie ma nic wspólnego z prawidłami ekonomii – za wykonaną usługę należy zapłacić. O ile koszt przewozu zwłok pojazdem okaże się do przyjęcia, o tyle transport lotniczy ma prawo być dla bliskim wydatkiem nie do udźwignięcia.

Należałoby o tym nie zapominać przed spakowaniem walizki. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jasno oraz czytelnie formułuje nasze powinności przed cudzoziemskimi podróżami i w ich trakcie – należy posiadać istotny paszport, bądź dowód osobisty, w zależności od kraju, do którego się wybieramy, w wypadku wyjazdu do któregoś z krajów członkowskich Unii Europejskiej zaopatrzyć się w kartę EKUZ, jaka uprawnia do podstawowego leczenia oraz wykupić w dbałym towarzystwie ubezpieczeniowym polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków i wydatków leczenia. Tutaj, z naciskiem na prawdopodobne sprowadzenie zwłok do kraju. Każdy zakład pogrzebowy pomoże bliskim zmarłej osoby w sprowadzeniu zwłok do kraju, ale związane jest to z kolosalnymi kosztami. Może się okazać, iż transport zwłok na cmentarz, po prostu zrujnuje finansowo najbliższych. Karta EKUZ, zapewnia możliwość bazowego leczenia w krajach unijnych, ale nie jest podstawą do przewozu ciężko chorych bądź też transportu zwłok do kraju. Pamiętajmy, że przewóz zwłok jest niesłychanie kosztowną sprawą, a bez pomocy firmy wykwalifikowanej w tym aspekcie, sami niczego nie poczynimy. Ma okazję się zdarzyć przykra sytuacja, że z powodu braku środków, rodzina wymuszona będzie do pozostawienia bliźniej osoby w kraju, w jakim ona zmarła.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz