Jakim sposobem rozpocząć wspinaczkę? Rodzaje oraz przyrządy

Gałęzie sportu wspinaczkowego możemy podzielić na : wspinaczka wysokogórska, wspinaczka wielowyciagowa, wspinaczka skałkowa, buldering, wspinaczka halowa. Wspinaczka wysokogórska; wolno ją kultywować na ścianach gór: niskich Tatry, średnich Alpy, bądź wielkich Himalajach. Ten rodzaj wspinaczki zawsze wiąże się z obecnością tak oznaczanych sprawiedliwych zagrożeń, jakie wynikają ze specyfiki górskiego klimatu, czy też tez terenu działania. Wspinaczka wielowyciągowa; jest to typ wspinaczki, gdzie drogi wspinaczkowe są w szeregu przypadków dusze od liny asekuracyjnej, która odmierza długość jednego odcinka wspinaczki zwanego wyciągiem. Na dużych murach częstokrotność nie występują tuzinkowe górskie zagrożenia a wspinacze w trakcie akcji na ogół nie muszą wałczyć o życie, lub biologiczne przetrwanie. Wspinaczka skałkowa; jest to wspinaczka po niezbyt ogromnych ściankach i ostańcach skalnych Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Wielkość tych skał na ogół nie przekracza 50 metrów, dlatego również czas przejścia drogi na ogół nie jest dłuższy aniżeli jedna godzina. Perfekcyjnie nadaje się do nauczania początkujących.

W tym momencie najpowszechniejszymi stosowanymi aparatami asekuracyjnymi są płytki i pochodne od nich kubki asekuracyjne – sprawdź wspinaczka. Płytki zrobione są ze stopu aluminium mogą mieć rozmaite kształty, jednak zazwyczaj są okrągłe, z dwoma otworami do wprowadzania dwóch żył linii podwójnej. Jeżeli mamy linie osobną, to wsuwamy ja wyłącznie do indywidualnego jednego z otworów. Wsuwa się niezmiernie krótko odcinek liny, który już po drugiej odsłonie płytki wypada wpiąć do zakręcanego bez jakiegokolwiek ale karabinka uprzęży asekuracyjnej.

Płytka może być zaopatrzona w sprężynę zapobiegającą blokowaniu się liny, jakie jest wybitnie pożytecznym udoskonaleniem, i w cienka pętelkę, jaką asekurujący przypina do tego samego karabinka, co zabezpiecza przed nadmiernie dalekim biegiem się płytki na linie. Przyrządem dalej stosowanym do asekuracji jest ósemka Fischera, jednakowoż wspólnie z rozpowszechnieniem się płytek asekurujących jej o wiele maleje. Produkowane są również o wiele bardziej zagmatwane przyrządy służące do asekuracji, plusem takich urządzeń jest to, że lina jest mechanicznie ograniczana.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz