Jakim sposobem wychować konia? Przeróżne tryby szkolenia

Fanatycy oraz znawcy koni sugerują, że zwierzęta ujeżdżane i układane przez damy zachowują się zupełnie inaczej niż konie poddawane treningowi przez trenera-mężczyznę. Kobiety, pomimo stosowania w sztuce ujeżdżania koni wypróbowanych oraz powszechnie stosowanych metod wprowadzają szczegóły specyficzne dla tej naturalnie płci. To znaczy, celowo bądź też intuicyjnie, z zapałem odwołują się do negocjacji i perswazji. Przytulając, gładząc i pieszcząc konie, starają się z nimi o wiele bardziej zaprzyjaźnić niż sobie je podporządkować. Zwierzęta ulegają tym metodom wybitnie ochoczo oraz z pozytywnym skutkiem.

Wielokrotnie koń oporny w trakcie „suchego” treningu, zaczyna wypełniać polecenia trenerki, która do nich go właściwie namówiła aniżeli zmusiła. Mężczyźni wolą surowość i konsekwencję. Nie rozmawiają z końmi, nie negocjują i nie rozpieszczają. Wymagają od własnych podopiecznych bezwzględnego posłuszeństwa, nie przejmując się umyślnie ich należytym czy złym humorem. Skutek takiego podejścia do treningu jest taki, że od wytrwałego zwierzęcia wykonania pewnych poleceń trener nie jest w stanie wyegzekwować, co weryfikuje terapia przeciwbólowa koni. Z drugiej niemniej jednak kwestii, konie, od których wymagane jest bezwarunkowe posłuszeństwo, mają poczucie bezpieczeństwa, są spokojniejsze oraz znacznie bardziej równoważone. Konie, z którymi się negocjuje mają skłonności do histerii, bywają bardziej płochliwe oraz kapryśne. Zdecydowanie właściwe warunki bytowania i spokojne życie mają zapewnione konie hodowane w stadach rumaków.

Nagromadzone w jednym położeniu ogiery jednej rasy utrzymywane są zwłaszcza jako reproduktorzy. Ich zadaniem jest, w czasie i miejscu wyznaczonym przez hodowcę, dostarczyć najlepszej jakości materiału genetycznego. Konie te wystawiane są też na aukcjach, też międzynarodowych i sprzedawane przez posiadacza stada oferentowi, jaki wylicytuje najwyższą cenę. Rasowe ogiery otoczone są wybitnie pieczołowitą opieką. Otrzymują najlepszą paszę, mają czyste, zadbane, można oznajmić, reprezentacyjne stajnie. Najlepsi reproduktorzy powinni zawsze odpowiednio wyglądać i być w porywającej formie. Masztalerze regularnie czyszczą i szczotkują ich sierść, ładne grzywy i ogony. Aby utrzymać konia w właściwej formie, należy dostarczyć mu właściwa porcję ruchu, zdrowy koń musu biegać.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz