Które cechy powinno mieć prawidłowo wykonane zdjęcie ślubne?

Od paru lat kolosalnych powodzeniem pośród nowożeńców radują się całkowicie odmienne od stereotypowych sesje zdjęciowe. Po największej części pracują przy nich artyści fotograficy, jacy przygotowują kompletną dokumentację zdjęciową obejmującą przygotowania do ślubu, samą ceremonię i wesele.

Fotografia ślubna w zupełnie innym wymiarze – szpilki panny młodej niedbale spoczywające na podłodze, ostatnie poprawki sukni ślubnej, florystka przygotowująca bukiecik, pudełko z obrączkami – i wiele, dużo innych szczegółów zatrzymanych w kadrze, a stanowiących całość. Także sama ceremonia ślubna ujawniana jest w inny sposób – szokujące zbliżenia, np. wyłącznie na ręce pary młodej z obrączkami, elementy kościoła z jakimś przykuwającym wzrok detalem, przypadkowe lecz bardzo wyraziste tło dla nowożeńców. Fotografia ślubna, niezmiernie nowatorska, pokazująca wyjątkowość uroczystości, zatrzymująca chwilę w miejscu, na zawsze.

Dawne fotografie były niezmiernie statyczne, bez emocji, tylko oraz wyłącznie dokumentujące zaistniały fakt. Nowo poślubieni małżonkowie w odcieniu sepii. Miarodajnego dnia obserwowałam album zdjęć ślubnych córki moich przyjaciół, jaki prawdę mówiąc oczarował mnie. Cała sesja zdjęciowa przygotowywana była przez jednego z artystów fotografików młodego pokolenia. Dopiero tu zobaczyłam, jaką drogę fotografia ślubna przeszła od dostojnej, eleganckiej sepii do zatrzymanej w kadrze dynamiki ruchu i energii – wypróbuj zdjęcia z chrztu Wrocław. Nie było wyłonionego planu do ekspozycji nowo poślubionych małżonków.

Sesja zdjęciowa wyszła na ulicę, w jakim miejscu w ulicznym ruchu, gwarze, pośród pędzących samochodów, pędzących się przechodniów zjawiła się młodziutka para, jakby przeniesiona z innego świata. Przede wszystkim zdjęcia były zachwycające poprzez uwiecznienie na nich wręcz błyskotliwego kontrastu – bajecznie ubrana młoda para w bieli i czerni, radosna i świętująca swój dzień, na tle gonionych ludzi, pędzących wozów codziennej rzeczywistości. Fotografia ślubna potrafiła te dwa światy połączyć w porywającą całość. Wydawałoby się, że miejski ruch nie jest dobrym tłem dla śnieżnobiałej sukni, lecz zdjęcia wykonane o zmierzchu, z refleksami samochodowych reflektorów w tle z pewnością będą zapamiętane przez oglądających.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz