Oświata sześciolatków przewrotem w szkolnictwie

Od momentu pójścia do przedszkola, dzieci niemalże rozpoczynają nauczanie w przeróżnych dziedzinach, oczywiście na dobrym dla własnego wieku poziomie. Pierwsze próby rysowania, nauka piosenek, wierszyków, tańca, rytmiki – to jakkolwiek zabawa, jednak scalona z nauką. Dziecko kształtuje własne procesy myślowe, manualne tworząc powoli element do dojrzałego życia. Nie wszelkie dzieci są jednakowe, właśnie dlatego już na tym etapie rozwoju dostrzega się różnice pomiędzy nimi. Jedno szybciej uczy się rysować, pisać litery, łatwiej zapamiętuje, drugie ma z tym wszystkim trudności.

Czy wobec tego odgórna decyzja o pójściu sześciolatków do szkoły jest słuszna? Wedle mnie, jedynym kryterium ma być decyzja psychologa, jaki jest w stanie dogłębnie określić poziom rozwoju malucha w wieku sześciu lat oraz podjąć decyzję o rozpoczęciu nauki lub nie – dlatego wypróbuj zajęcia dla dzieci w olsztynie. Dla dziecka niedojrzałego psychicznie, taka decyzja może mieć wyraźnie odwrotny skutek, może to być nieomalże traumatycznym przeżyciem, posiadającym wpływ na dalsze lata nauki. Przeprowadzenie malucha ze świata zabawek do świata szkolnych instrukcji jest procesem, jaki jakiś czas trwa.

To nie jest tylko zamiana budynków z przedszkolnego na szkolny. W większości szkoły nie są przygotowane w sposób idealny. Brakuje należytych nie tyle do wieku ile do wzrostu dzieci urządzeń sanitarnych, nie ma odgraniczonych szkolnych sal tylko oraz wyłącznie dla potrzeb maluchów.

Jeśli szkoła jest budynkiem piętrowym, wykorzystywanie z tej samej klatki schodowej przez dzieci i młodzież ma prawo nawet skończyć się nieprzyjemną kontuzją dla malucha, jaki nie zdąży usunąć się przed zbiegającym z góry starszym kolegą. Rozpoczęcie nauki jest przełomowym momentem w życiu każdego dziecka. Kończy się czas beztroskiego dzieciństwa, a rozpoczyna się mozolny trud zdobywania wiedzy i edukacji. Od tego w jaki sposób my, dorośli zagwarantujemy dzieciom ten start zależy, czy szkoła będzie dla nich miejscem, do jakiego będą chodzić z przyjemnością, lub także będzie to niemiłym obowiązkiem.

Są kraje, w których edukacja szkolna maluchów rozpoczyna się w wieku nawet pięciu lat. Jednak przygotowanie tamtejszych szkół nie ma nic wspólnego z prowizorką zastosowaną u nas już w tym roku. Sam fakt, że od lat nasze ministerstwo, które wydaje odgórne decyzje dotyczące szkolnictwa, nie może rozwiązać kłopotu paru kilogramowych tornistrów, które maluchy dźwigają na plecach. Kolejna decyzja podjęta pochopnie.

Po więcej informacji zapraszamy na: https://www.efektywna-nauka.pl/olsztyn-dla-dzieci/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz