Pożyczki społecznościowe – na czym to polega?

Social lending to powstała w 2005 roku w Wielkiej Brytanii idea pożyczek społecznościowych, jakie miały stać się możliwą alternatywą dla pożyczek bankowych. W Polsce taka forma zdobycia dodatkowych środków pieniężnych jest osiągalna od niedawna. Jednak pożyczki społecznościowe nie są zupełną nowością na polskim rynku, choć ich popularność wzrosła zdecydowanie dopiero w ostatnim czasie.

Czym jednakże są pożyczki społecznościowe? Jest to alternatywa dla kredytu lub pożyczki udzielanej przez instytucję pieniężną lub bank. Użytkownicy specjalistycznych portali oferujących tego rodzaju usługi oferują sobie nawzajem pożyczki, które zezwalają im zarobić więcej niż na bankowej lokacie, w trakcie kiedy jednostka potrzebująca pieniędzy ponosi koszty niższego niż bankowe oprocentowania. Okoliczności udzielanej pożyczki obie osoby muszą już uzgodnić pomiędzy sobą, podobnie jak sposób zabezpieczenia należności. Niedziwnymi atutami jakimi są w stanie się pochwalić pożyczki społecznościowe jest brak uciążliwych formalności, z którymi mamy do czynienia w bankach i szybkość transakcji. W najwyższym stopniu atrakcyjne jest pożyczanie niewielkich sum, chociaż zdarzają się oraz większe sumy. Skutkiem tego również na znaczeniu zyskuje zabezpieczenie pożyczanych pieniędzy. Żeby chronić użytkowników portali zaprzątających się pośredniczeniem w kontaktach pomiędzy pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą współdziałają z wieloma podmiotami – takimi jak specjalne firmy windykacyjne czy biura wiadomości gospodarczej.

Pożyczki społecznościowe są udostępniane na bazie umowy, za pośrednictwem internetowego serwisu. Serwis internetowy pobiera prowizję od zawartych umów oraz na tym zarabia. Wysokość odsetek jest regulowana ustawą antylichwiarską- zatem interesy pożyczkobiorców chroni instytucja odsetek maksymalnych. Nie zmienia to niemniej jednak faktu, iż pożyczkodawca zarabia na takiej pożyczce o wiele więcej niż na jakiekolwiek lokacie – przynajmniej kilkanaście procent w skali roku. Wobec tego obie osoby mają duże szanse zyskać na takiej transakcji.