Prowansja – centrum kultury Francji

Francja jest jednym z najbardziej wyrazistych krajów Europy. Wszystko związane z tym państwem jest charakterystyczne i unikalne, dlatego kultura francuska jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych na świecie. Nie można się temu dziwić, Francja od wieków stanowi fundament europejskiej tożsamości i jest pionierem w wielu dziedzinach. Historia tego kraju jest burzliwa i pełna dramatyzmu, co odbiło się na jego obyczajowości oraz charakterze. W południowo-wschodniej części Francji leży Prowansja, czyli kraina historyczna, która odegrała (i odgrywa do dziś) ogromną rolę w kulturze całego narodu. Jest to także bardzo popularny ośrodek dla turystów, którzy wybierają go ze względu na piękne pejzaże, wykwintne jedzenie oraz liczne, atrakcyjne zabytki.

Od prehistorii po współczesność

Co ciekawe, właśnie w Prowansji odnaleziono jedne z pierwszych śladów aktywności ludzkiej cywilizacji – narzędzia liczące sobie blisko miliona lat przed Chrystusem. Nie brak tam również jaskiń, często ozdobionych prymitywnymi malowidłami. Większość z nich podlega ścisłej ochronie i konserwacji, jednak turyści nadal mają dostęp do dużej części tych lokalizacji, mogąc zobaczyć zalążki ludzkości na własne oczy.

Na przestrzeni dziejów Prowansja była odwiedzana przez liczne ludy i cywilizacje. Znaleziono tam ślady, między innymi, Celtów oraz Greków, którzy wznosili na tych ziemiach własne osady, porty i ośrodki handlowe. Pozostałości niektórych z tych konstrukcji możemy podziwiać do dziś, gdyż archeologowie upewnili się, że zachowają się one dla potomnych.

W znacznie lepszym stanie przetrwały jednak zabytki rzymskie, które Prowansja plan podróży koniecznie musi w sobie zawierać. Mowa tutaj o majestatycznych łukach triumfalnych czy kamiennych arenach, służących niegdyś do wyścigów rydwanów. Fakt, że Prowansja była tak chętnie odwiedzana przez wiele różnych narodów świadczy o tym, że miejsce to jest prawdziwie wyjątkowe.

Kolejna fala zabytków pochodzi z czasów wczesnego chrześcijaństwa. Można zaskoczyć się, że budowle wywodzące się ze stylu romańskiego mogą być tak piękne i szczegółowe. Wiekowe katedry i baptysteria skrywają w sobie wiele skarbów, reliktów pochodzących z mrocznego średniowiecza. Prowansja doczekała się jednak kościołów także z późniejszych okresów, w tym harmonijnych bazylik renesansowych, które koniecznie trzeba zwiedzić.

Jak zorganizować swój Prowansja plan podróży?

Fakt, że atrakcje Prowansji są skondensowane w stosunkowo małym obszarze, niekoniecznie ułatwia odpowiednie rozplanowanie swoich wczasów. Aby upewnić się, że żaden wart uwagi obiekt nie umknie naszym oczom, należy poświęcić nieco czasu na analizę atrakcji tego rejonu. Dobrym pomysłem jest zwiedzanie Prowansja samochodem, gdyż nie będziemy musieli polegać na transporcie publicznym, który jest zawodny i mało elastyczny. W ten sposób możemy pokonywać duże odległości pomiędzy konkretnymi miastami, będąc w stanie odwiedzić każdy ciekawy zabytek. Prowansja jest regionem dostosowanym do turystyki, dlatego nie powinno być tam problemu z noclegiem.

1 Komentarz

Dodaj komentarz