Uprawa ziół – skąd brać nasiona?

Mimo fabrykowania wielu specyfików na bazie surowców roślinnych, w szeregu przypadków powodują one sporo skutków ubocznych. Przyczyna leży w pozbawieniu czynników roślinnych substancji dodatkowych, o na pierwszy rzut oka małym znaczeniu dla terapii.

Jednakże to oczywiście one przygotują organizm na działanie należytych aktywnych składników o newralgicznym znaczeniu. Dlatego również większość lekarstw fabrykowanych na bazie ziół jest pozbawiona naturalnych właściwości. Co niemiara medykamentów z powodzeniem wolno zastąpić ziołowa terapią.

Zioła są drogocennym źródłem witam oraz składników mineralnych – wypróbuj konopie medyczne. Co więcej, mają one delikatne działanie oraz są łatwo przyswajalne dla organizmu. Właśnie dlatego także wykorzystywane są na różnego rodzaju dokuczliwości. Zioła są w stanie być też przyjmowane jako suplement diety.

Przykładem ma okazję być wywar z pokrzywy. Użytkuje się go w leczeniu awitaminozy z uwagi na obecność w jej surowcu witamin C, K, B i wielu mikroelementów. Mnóstwo roślin ma także okazjonalnie spotykane gdzie indziej pierwiastki, niebezużyteczne dla prawidłowego działania organizmu, jak bor, wanad lub selen. Już nasze prababcie traktowały rośliny zielne z szacunkiem. Zbierano je w wskazanej porze, częstokroć wczesnym rankiem. Co poniektóre z nich posiadały mocniejsze działanie, jeżeli surowiec był ścinany przed pierwszą burzą, w czasie pełni, lub też np. w noc św. Jana.

Najczęściej każda wieś oraz osada miała własną znachorkę bądź zielarkę, jaka specjalizowała się w medycynie metodami oczywistymi. Ich chłopskie chaty kryte strzechą pachniały suszonym tymiankiem, rozmarynem i miętą. O zioła dbano także w klasztorach. Każdego dnia duchowni wychodzili z prostymi narzędziami na klasztorne poletka by uprawiać te niezwykłe rośliny. Niejednokrotnie byli oni również w posiadaniu wyjątkowych ziołowych receptur. Maści, wywary i nalewki były wyprzedawane, bądź też wymianę na inne potrzebne towary. Dziś zioła uprawiane są w przydomowych ogródkach, zwłaszcza z uwagi na ich intensywny zapach, jak i kuchenne przeznaczenie. Uprawia się je również w celach medycznych. Jest to najogromniejszy oraz równolegle najstarszy producent ziół w naszym kraju.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz