W jakim miejscu dzisiaj robić zakupy? Galerie i hipermarkety zapraszają

Znikomi sklepikarze bez pauzy próbują bojkotować konstrukcję kolejnych supermarketów i hipermarketów w pobliżu osiedli lokalowych. Boją się, iż kolosalny sklep, w którym dostać można w zasadzie wszystko, przejmie bez pardonu ich konsumentów a oni sami stracą jedyne źródło utrzymania – a nie zapominać trzeba, iż w małych sklepikach niejednokrotnie pracuje cała rodzina i w razie wpadki wszyscy jej członkowie stracą pracę. Sklepikarze należycie się boją, albowiem choć robienie zakupów w niewielkim punkcie sprzedaży bez samoobsługi ma swoje niepodważalne plusy, to jednak dziś światem rządzi pieniądz oraz nikt nie przekona przeciętnego konsumenta, by płacił znacznie więcej, jeżeli może zapłacić mniej.

A takie są realia – gigantyczne punkty sprzedaży mają niższe ceny, a ludzie mają pieniędzy coraz mniej. Zakupy, a co za tym idzie, także ilość wydawanych na zakupy pieniędzy, maleją. Hipermarkety oraz dyskonty stosują dumping cenowy, czym przyczyniają się do wyparcia z rynku drobnych handlowców, jacy ze względu na niewielkie zamówienia od hurtowników, nie dostają znacznych rabatów a tym samym nie mogą obniżać cen. W naszym świecie przestaje się liczyć uśmiech na twarzy i jakość towaru, a znaczenie ma tylko i wyłącznie cena – za co nie można posiadać pretensji do szablonowych ludzi.

Mówi się czasami, iż jeżeli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. To samo wolno oznajmić o sieciowych hipermarketach – zakupy. W takim kolosalnym sklepie można zakupić dokładnie wszystko oraz naprawdę, jeśli chce się zrobić gigantyczne zakupy, to można tam odszukać wszystko. Jakkolwiek co się z tym łączy? Ano to, że jest to punkt sprzedaży niewyspecjalizowany, innymi słowy jeśli pragniemy kupić odkurzacz, to niestety nikt nam nie wspomoże i nie doradzi mądrze, jaki model wybrać. To samo traktuje zakupu ubrań, gdzie nie ma żadnej ekspedientki, jaka pomogłaby w wyborze koloru bluzki czy sukienki. Kłopoty także pojawiają się, kiedy kupi się jakiś towar, np. elektroniczny, i po jakimś czasie okaże się, że on niepoprawnie działa – bardzo trudno jest wówczas objaśnić niezorientowanemu personelowi, na czym polega wada. Teoretycznie są osoby, jakie zajmują się poszczególnymi działami, niemniej jednak z reguły absorbują się tym, żeby plakietki z ceną się zgadzały. Kiedy kontrahent chce uzyskać jakąś pomoc, musi długo czekać, a faktycznej pomocy i tak nie dostaje, bo nikt nie szkoli sprzedawców, a w dodatku nie są oni przydzielani do danych działów na stałe i nieraz się zmieniają, w związku z tym nie mają możliwość, żeby czegokolwiek nauczyć się chociaż przez własne doświadczenia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz