Współczesne kamieniarstwo – jaki kamień wybrać?

Nim wybierzesz kamień, jako szczegół wykończeniowy dla własnego lokalu mieszkalnego, poznaj jego wszelkie właściwości – zarówno plusy, jak i niedociągnięcia. Najbardziej praktyczny okazuje się albowiem granit – kamień ten nie ściera się i nie plami, a oprócz tego wolno czyścić go prostymi detergentami. Gorszy w użyciu niż granit jest marmur, bo ten rodzaj kamienia swobodnie się rysuje oraz matowieje. Prócz tego marmur może zostać zniszczony przez tłuszcz, a nawet wybitnie słabe kwasy. Z tego także względu marmur musi zostać zaimpregnowany dobrą substancją przeznaczoną do kamienia – na szczęście preparaty te dostępne są w sklepach.

Trawertyn natomiast to kamień porowaty, który podatny jest na wchłanianie tłuszczu oraz gromadzenie kurzu. Z tego względu kamień ten powinien pozostać zabezpieczony szczególną substancją – zwykle żywicą. Jest to tak oznaczana resina transparentna, która w końcowej fazie pokrywana jest impregnatem. Każdy z tych kamieni można pielęgnować w pokrewny sposób, albowiem wystarczy wyłącznie umyć je wilgotną szmatką, a następnie zastosować specjalistyczne środki do czyszczenia. Marmur jest skałą osadową, właśnie dlatego także jego naturalna barwa jest z reguły jasna, co potwierdza nagrobki szczecin. Na potrzeby dzisiejszego człowieka barwę skały zmieniono, właśnie dlatego dziś na rynku można zakupić ją w niemal wszystkich odcieniach, o jakich tylko zamarzymy oraz jakie pasują do wnętrza naszego mieszkania.Teraz marmur znajduje nadzwyczaj szerokie wykorzystanie w wykańczaniu mieszkalnych wnętrz, w następstwie tego przez wielu ludzi uważany jest za materiał doborowy, charakteryzujący się wysoką ceną. W większości wypadków to właśnie ludzie zamożni stosują go, jako szczegół dekoracyjny zarówno w mieszkaniu, jak oraz w ogrodzie.

Współcześnie marmur wykorzystywany jest w niemal wszystkich pomieszczeniach w domu, dlatego może być używany w salonie, sypialni, kuchni, czy również w holu oraz łazience. Wadą kamieni wykorzystywanych w aranżacji wnętrza mieszkania jest również ich dosyć wysoka cena. Najdroższe są znaczne kamienne płyty, które zdobywane są przez konsumentów składów kamienia. Takie płyty wypada prawidłowo przeciąć, obrobić i przystosować ich wielkość do wymiarów, jakie pragniemy zastosować w pomieszczeniu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz