Zioła jako istotny atrybut lecznictwa?

Z czym łączy się ziołolecznictwo? Pierwsze skojarzenie to leczenie ziołami oraz tak jest także realności. Zioła w medycynie odgrywają obszerną rolę z powodu ich wielorakich funkcji i właściwości. Gdzie wolno odszukać właściwe zioła? Wolno je znaleźć wszędzie: od pól i łąk, po lasy oraz góry aż do nabrzeży morskich. Czy są gatunki ziół, jakie są bardzo do siebie podobne jednakże jedne mogą być zagrożeniem dla wigoru a drugie wprost przeciwnie? Z ziołami jest jak ze zwierzętami, jest niemało rodzajów oraz w wielu przypadkach co poniektóre gatunki ze względu na bliskie pokrewieństwo są do siebie podobne. Jedyne, co ma prawo je odróżnić to występowanie w rozmaitym klimacie i miarodajne pomniejsze różnice w fizjonomii.

Jako przykład zioła podobnego, niemniej jednak mającego te same atrybuty lecznicze wolno podać rumianek alpejski i rumianek patagoński. Te zioła w medycynie odgrywają mniejszą rolę niż na przykład szałwia lub dzika róża, jednak w lokalnej tradycji leczniczej (Patagonia, Szwajcaria, Austria) są one znaczącym szczegółem w domowej medycynie.

Niejednokrotnie zioła te pojawiają się jako motywy roślinne na herbach bądź też nawet godłach poszczególnych miast i prowincji. Kolejne skojarzenie powiązane ze słowem ziołolecznictwo to domowa medycyna alternatywna – wypróbuj odmiana konopi jack herer. Gorące ziołowe herbatki, mocniejsze przyprawy w daniach dla osób schorowanych albo wyciągi z ziół w postaci olejków służących na ogół jako podgrzewacze dla ciała.

Kojarzy się to też ze starszymi kobietami ze wsi, jakie wychodzą na całe dnie do lasów w poszukiwaniu należytego zioła, aby potem przyrządzić z nich jakieś lekarstwa na czarną godzinę. Zioła w medycynie wzięły swój początek najprawdopodobniej lub jeszcze w starożytnej Mezopotamii lub w dawnych Chinach. Najprędzej wydaje się prawdopodobna ta druga wersja, że względu na wszechstronność Chińczyków i pomysłowość oraz umiejętność eksperymentowania. Ziołolecznictwo nie było sferą, która powstała na przełomie paru lat. Czas pomocny na powstanie tej sfery medycyny musiał trwać całe wieki, że względu na bogactwo ziół w świecie przyrody oraz ze względu na czas obserwacji, w jaki sposób organizm odpowiada na daną roślinę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz